Żywność

Kuchnia w kolorach Bollywood – tak smakuje radość życia!

Kuchnia w kolorach Bollywood – tak smakuje radość życia!
Kuchnia w kolorach Bollywood – tak smakuje radość życia! Kto choć raz w życiu nie marzył o podróży do dalekich Indii? W końcu to kraj

Kuchnia w kolorach Bollywood – tak smakuje radość życia!

Kto choć raz w życiu nie marzył o podróży do dalekich Indii? W końcu to kraj roztańczonych, niczym w filmach Bollywood, kolorowych festiwali, wielobarwnych targów pełnych głośnych, energicznych ludzi, ale też kraj kontrastów, gdzie bogactwo przeplata się z ogromną biedą. Taka sama jest też indyjska kuchnia – różnorodna, kolorowa i pełna radości. I wcale nie taka trudna do przygotowania w domowym zaciszu. Przekonajcie się sami!

Trudno jest mówić o jednej „kuchni indyjskiej” – w każdym regionie znajdziemy coś innego. W daniach z północy nie brakuje mięsa, szczególnie kurczaka tandoori z glinianego pieca, serwowanego głównie z chlebem. Na południu Indii jada się więcej owoców i warzyw, do których głównym dodatkiem jest ryż z dużą ilością chili i curry. Z kolei na zachodzie, dzięki dostępowi do wybrzeża, menu obfituje w ryby, owoce morza i skorupiaki, zaś na wschodzie kuchnia nie jest już tak ostra, a do potraw dodaje się orzechy. To co jednak łączy wszystkie regiony to bogactwo przypraw – curry, kuminu, kurkumy, imbiru, kardamonu, czy specjalnej mieszanki zwanej Garam Masala. Dzięki nim i sprawdzonym przepisom można bez dalekich podróży przemycić nieco egzotycznej kuchni indyjskiej w codziennym menu.

Kęs egzotyki
Przygody z kuchnią indyjską wcale nie musimy zaczynać od złożonych dań głównych. Świetną opcją, na przykład na nieformalne spotkanie z przyjaciółmi, będą indyjskie przystawki. Najpopularniejsze to samosy – smażone na głębokim oleju, trójkątne pierożki, z nadzieniem z groszku i ziemniaków. Kolejne to pakoras, czyli warzywa panierowane w mące z ciecierzycy i podobnie jak samosy, smażone na głębokim oleju. Nieco lżejszą, ale pozostającą w klimacie indyjskim przekąską, będą słynne chlebki naan, które wyśmienicie smakują z pastą kokosową, cebulą i kolendrą lub bakłażanami burtha z czosnkiem i kuminem. Brzmi jak skomplikowane potrawy? Nic bardziej mylnego – przepisy zarówno na samosy jak i chlebki naan oraz dodatki do nich zawiera nowa kolekcja przepisów na Thermomix® „Kuchnia indyjska. Przystawki i przekąski”. Nieco bardziej treściwą przekąską będzie z kolei curry z serem paneer. Paneer to rodzaj domowego twarogu, który w daniach wegetariańskich z powodzeniem zastępuje mięso. Ten przysmak także możemy wykonać samodzielnie w domu dzięki przepisowi zawartemu w kolekcji.

A to już wiesz?  Loża Ekspertów programu „Doceń polskie” o sytuacji branży spożywczej

Słodycz totalna, czyli rzecz o indyjskich deserach
Niezależnie od tego na jaki indyjski deser postawimy, jedno jest pewne – będzie niesłychanie słodko! Podstawą deserów kuchni tego regionu świata jest bowiem cukier oraz różne syropy, a wiele przysmaków jest dodatkowo smażonych na głębokim tłuszczu. Tak jest chociażby w przypadku Gulab Jamun – smażonych kulek na bazie masy mlecznej, zatopionych w słodkim syropie, często z dodatkiem wody różanej i przypraw, takich jak kardamon, szafran czy pistacje. Inna, równie słodka propozycja deserowa to Gajar Ka Halwa – indyjski pudding ze startej drobno marchewki, mleka i orzechów, wywodzący się z terenów Pendżabu. Wśród słodkich, indyjskich puddingów na uwagę zasługuje też Kheer na bazie ryżu z dodatkiem kardamonu. Jeśli mówimy o deserach to warto też wspomnieć o najsłynniejszym indyjskim napoju, czyli herbacie chai masala. W języku hindi chai masala oznacza „herbata przyprawiona” i tak właśnie jest! W gęstym, herbacianym naparze z dodatkiem mleka czuć bowiem całą korzenną symfonię – kardamon, cynamon, imbir, a nawet pieprz.

Z takim wachlarzem inspiracji nie pozostaje nic innego jak uruchomić wyobraźnię i przemycić nieco Indii do swojego menu.
PASTA KOKOSOWA Z CEBULĄ I KOLENDRĄ

SKŁADNIKI
• 5 – 6 cebul (ok. 500 g), nieobranych, przekrojonych na pół
• 30 – 50 g kolendry, świeżej
• 25 30 – 50 g korzenia imbiru, świeżego, pokrojonego w 2 mm plastry
• 4 ząbki czosnku
• 2 zielone papryczki chili, świeże, bez gniazd nasiennych, pokrojone na kawałki
• 40 g soku z cytryny, świeżo wyciśniętego
• 1 łyżeczka kminu rzymskiego, mielonego
• 1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego
• 60 g wiórków kokosowych
• 1 ½ łyżeczki soli

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
1 Rozgrzać piekarnik do temp. 200°C.
2 Cebule ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Piec ok. 30 min (200°C). Odstawić do ostudzenia, następnie obrać z łupin i pokroić na kawałki.
3 Do naczynia miksującego włożyć upieczone cebule, dodać kolendrę, imbir, czosnek, papryczki chili, sok z cytryny, kmin rzymski, wiórki kokosowe i sól, zmiksować 20 s/obr. 8. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego, zmiksować ponownie 20 s/obr. 8. Przełożyć do innego naczynia, odstawić do lodówki do momentu podania.
4 Pastę kokosową z cebulą i kolendrą podawać jako dodatek do pieczywa i warzyw.

A to już wiesz?  Kulinarne afrodyzjaki – jak je wykorzystać w kuchni?

JEŚLI NIE MASZ URZĄDZENIA THERMOMIX®

1 Rozgrzać piekarnik do temp. 200°C.
2 Cebule ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Piec ok. 30 min (200°C). Odstawić do ostudzenia, następnie obrać z łupin i pokroić na kawałki.
3 Upieczone cebule, zblendować z kolendrą, imbirem, czosnkiem, papryczką chili, sokiem z cytryny, kminem rzymskim, wiórkami kokosowymi i solą do uzyskania gładkiej masy. Przełożyć do innego naczynia, odstawić do lodówki do momentu podania.
4 Pastę kokosową z cebulą i kolendrą podawać jako dodatek do pieczywa i warzyw.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy