budownictwo nieruchomości turystyka Wypoczynek

Nowy widok na Gdańsk ma na imię Jerzy. Atrakcja przy Zbiorniku Stara Orunia

W sobotę 15 września ok. godz. 13.00, po wyjątkowym spektaklu artystycznym, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Punkt zlokalizowany przy Zbiorniku Wody Stara Orunia powstał w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego realizowanego przez miejską Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Jednocześnie jest to 12 punkt na mapie Gdańska otwarty w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” prowadzonego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Nowe miejsce położone na wyniesionych wzgórzach morenowych pozwala podziwiać panoramę

Data publikacji: 16.09.2018

Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowy widok na Gdańsk ma na imię Jerzy. Atrakcja przy Zbiorniku Stara Orunia

Kategoria: budownictwo, nieruchomości, turystyka, wypoczynek

W sobotę 15 września ok. godz. 13.00, po wyjątkowym spektaklu artystycznym, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Punkt zlokalizowany przy Zbiorniku Wody Stara Orunia powstał w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego realizowanego przez miejską Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Jednocześnie jest to 12 punkt na mapie Gdańska otwarty w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” prowadzonego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Nowe miejsce położone na wyniesionych wzgórzach morenowych pozwala podziwiać panoramę Kaszub.

W sobotę 15 września ok. godz. 13.00, po wyjątkowym spektaklu artystycznym, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Punkt zlokalizowany przy Zbiorniku Wody Stara Orunia powstał w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego realizowanego przez miejską Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Jednocześnie jest to 12 punkt na mapie Gdańska otwarty w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” prowadzonego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Nowe miejsce położone na wyniesionych wzgórzach morenowych pozwala podziwiać panoramę Kaszub.

Spektakl Muzyczny

Uroczystość uświetnił spektakl muzyczny o władcy gdańskich zbiorników Zbiornikosiu, jego dwóch żonach Orunii i Lipcelii oraz niesfornym słudze Bulgotku. Spektakl poprowadził Pan Witold Burkiewicz, pracownik GZDiZ, znany jako „Pan na widokach" tym razem również w roli Zbiornikosia. Wśród profesjonalnych gdańskich artystów uczestniczących w spektaklu w składzie:
– Władysław Zaporowski – „Historia Wenecka”
– Adam Gromadzki w roli przypadkowego Pana
– Grażyna Kilarska, która tchnęła życie w marionetkę Bulgotka
– Quartet muzyczny w składzie: Jakub Kulaga (puzon), Krzysztof Ostrowski (trąbka), Łukasz Juźko (saksofon barytonowy), Michał Sasinowski   (saksofon altowy)
Swoje role odegrały również rzecznik GIWK Monika Piotrowska – Szypryt w roli żony Orunii oraz Ewelina Latoszewska kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ w roli żony Lipcelli.

A to już wiesz?  Włoskie klimaty

Jerzy Samp – Patron widoku

Punkt widokowy otrzymał imię Jerzego Sampa znanego wszystkim pisarza, miłośnika Gdańska, a szczególnie Oruni, w której mieszkał i o której pisał. Nadawanie imion punktom widokowym to tradycja projektu „Spojrzenie na Gdańsk” realizowana od 7. z kolei widoku.

Wśród dotychczasowych 11 punktów imiona otrzymały:

1. Wzgórze Pachołek o imieniu Tomasza
2. Wzgórze w okolicach Doliny Radości (dawna Góra Szwabego) o imieniu Andrzeja
3. Wzgórze Luizy (nazywane także Wzgórzem Zielińskiego) o imieniu Mieczysław
4. Luneta Cafarellego, Biskupia Górka o imieniu Natalii
5. Góra Jana, park przy Jaśkowej Dolinie o imieniu Katarzyny

Nowa atrakcja na Mapie Gdańska
Uroczystego otwarcia punktu widokowego o imieniu Jerzy dokonali z-ca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej Pan Piotr Grzelak oraz członek Zarządu Spółki GIWK Peteris Gailitis w towarzystwie żon władcy Zbiornikosia. O ile Zbiornik Wody Stara Orunii jest dostępny dla mieszkańców Gdańska i turystów tylko w okresie od maja do sierpnia włącznie, znajdujący się w jego otoczeniu punkt widokowy może być odwiedzany przez cały rok..

Otaczający krajobraz
Krajobraz można podziwiać m.in. z nowo wybudowanej drewnianej platformy o półokrągłym kształcie okrętowego mostka. Widać stąd panoramę Głównego Miasta z jego największym kościołem, czyli Bazyliką Mariacką, w jej tle wyraźnie odcinają się od horyzontu wielkie konstrukcje dźwigów DCT w Porcie Gdańskim i most wantowy. Można odnieść wrażenie, że most jest jakby zawieszony w powietrzu. Na wprost widać nizinne tereny Oruni i Olszynki, a przy ładnej pogodzie można zobaczyć morze. Dominuje w tym krajobrazie wieża oruńskiego kościoła przy ul. Gościnnej i nowoczesna, biała bryła hotelu „Zatoka”. Bieg Kanału Raduni wyznacza wyraźnie szpaler starych drzew. Podążając za nim wzrokiem dostrzeżemy wyniesioną srebrną nitkę estakady Obwodnicy Południowej, czyli trasę S7 na Warszawę. W oddali, już na Żuławach Wiślanych, obracają się skrzydła farm wiatrowych. Za naszymi plecami jest osiedle Orunia Górna, podchodzące do granicy Parku Oruńskiego, znajdującego się po lewej stronie. Prawa strona to geograficznie już Pojezierze Kaszubskie, pofałdowane i zalesione wzgórza, doliny i pagórki.
Niewątpliwie z wszystkich gdańskich punktów widokowych ten jest wyjątkowy, pokazuje dziedzictwo kultury i bogactwo natury, Gdańsk przemysłowy i sielankowy zarazem. Widać tu wyraźnie, jak zmienia się miasto – nowe inwestycje przenikają się z historycznymi jego atrakcjami. Punkt widokowy został zagospodarowany – jest tam okrągły skwerek z drzewami, ławkami i zdrojem, z którego można się napić wody. O historii samego zbiornika, jego konstrukcji i znaczeniu dla Gdańska dowiemy się z ustawionej tam tablicy.

A to już wiesz?  Trzydniowa wyprawa morska na Preikestolen za 550 zł

Kontakt dla mediów:
Monika Piotrowska – Szypryt rzecznik prasowy GIWK tel: 601 979 788

źródło: Biuro Prasowe GIWK

Załączniki: Nowy widok na Gdańsk ma na imię Jerzy. Atrakcja przy Zbiorniku Stara Orunia budownictwo, nieruchomości, turystyka, wypoczynek - W sobotę 15 września ok. godz. 13.00, po wyjątkowym spektaklu artystycznym, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Punkt zlokalizowany przy Zbiorniku Wody Stara Orunia powstał w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego realizowanego przez miejską Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Jednocześnie jest to 12 punkt na mapie Gdańska otwarty w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” prowadzonego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Nowe miejsce położone na wyniesionych wzgórzach morenowych pozwala podziwiać panoramę Kaszub.

Hashtagi: #budownictwo, nieruchomości #turystyka, wypoczynek

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy