turystyka Wypoczynek

Lubuszanie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT”

Lubuszanie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT”
Data publikacji: 25.01.2020 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Lubuszanie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT” Kategoria: turystyka, wypoczynek, turystyka, wypoczynek   W skwierzyńskim

Data publikacji: 25.01.2020

Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Lubuszanie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT”

Kategoria: turystyka, wypoczynek, turystyka, wypoczynek

 

W skwierzyńskim batalionie lekkiej piechoty rozpoczęły się „Ferie z WOT”.  W sobotę 25 stycznia przed bramą jednostki stanęło blisko 50 ochotników. Zamiast odpoczywać w przerwie semestralnej, postanowili wykorzystać ten czas na wojskowe szkolenie i zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Projekt „Ferie z WOT” to nie propozycja wypoczynku, a szkolenie podstawowe kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zimowe ferie są doskonałym momentem na spełnienie marzeń o mundurze dla uczniów i studentów, którzy nie muszą rezygnować z nauki. Wśród wcielających się ochotników, większość stanowili właśnie uczniowie. Wraz z czworgiem z nich, na wstąpienie do WOT zdecydowała się ich nauczycielka z Technikum Leśnego w Rogozińcu. Oprócz młodzieży, pojawiły się też osoby z większym doświadczeniem życiowym: kierownik Lotosu, konserwator zabytków, piłkarz, pielęgniarz, fryzjerka i sokolnik.

Lubuszanie, którzy zdecydowali się zostać terytorialsami, dopełniali dziś ostatnich formalności i po raz pierwszy włożyli mundury. W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym – tzw. „szesnastce” wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszego dnia rekruci przystąpili do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening. Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem się bronią, a także podstawą zachowania na polu walki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Oczywiście „szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą szkolić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

1 / 4

151 batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie

151 batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Batalionem dowodzi ppłk Artur Filipowicz. Formowanie pododdziału rozpoczęło się w grudniu 2019 roku. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotników z województwa lubuskiego będzie prowadzone na poligonie w Biedrusku, a przysięga wojskowa odbędzie się 9 lutego br. w Gorzowie Wielkopolskim. Będzie to pierwsza przysięga żołnierzy WOT na Ziemi Lubuiskiej.

A to już wiesz?  PZU partnerem kursów lawinowych w Tatrach - TOPR radzi przed wyjściem w góry

źródło: Biuro Prasowe Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Załączniki: Lubuszanie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT” turystyka, wypoczynek, turystyka, wypoczynek -

Hashtagi: #turystyka, wypoczynek #turystyka, wypoczynek

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy