hobby styl życia zainteresowania

Jak podróżują Polacy – miasto kontra wieś

Gdzie i na jak długo wyjeżdżamy z miast, a gdzie ze wsi? Jakie są najczęściej wybierane cele wyjazdów? Porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl analizuje zagraniczne wyjazdy Polaków. Czy to prawda, że zwyczaje mieszkańców miast i wsi różnią się

Data publikacji: 29.08.2017

Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak podróżują Polacy – miasto kontra wieś

Kategoria: styl życia, zainteresowania, hobby

Gdzie i na jak długo wyjeżdżamy z miast, a gdzie ze wsi? Jakie są najczęściej wybierane cele wyjazdów? Porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl analizuje zagraniczne wyjazdy Polaków. Czy to prawda, że zwyczaje mieszkańców miast i wsi różnią się diametralnie?

Gdzie i na jak długo wyjeżdżamy z miast, a gdzie ze wsi? Jakie są najczęściej wybierane cele wyjazdów? Porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl analizuje zagraniczne wyjazdy Polaków. Czy to prawda, że zwyczaje mieszkańców miast i wsi różnią się diametralnie?

Bez względu na miejsce zamieszkania, przeważnie wyjeżdżamy w pojedynkę (38% wyjazdów osób z miast i 39% wyjazdów osób ze wsi) lub we dwoje (35% mieszkańców z miast i 32% mieszkańców wsi) – w tej kwestii nie ma wielkich różnic. Częste są też podróże w trzy lub cztery osoby, jednak zainteresowanie nimi jest niemal trzykrotnie mniejsze – ok. 12% dla poszczególnych grup. Jakie inne gusta podróżnicze mają Polacy?

Kierunek wyjazdu – króluje Europa
Cudze chwalicie, swego nie znacie…? Nieprawda! Stary Kontynent cieszy się największą popularnością wśród wyjeżdżających za granicę Polaków – zarówno wśród mieszkańców miast (77,5%), jak i mieszkańców wsi (82,2%). Drugim wyborem jest Azja – 12,6% wyjazdów z miast, 10%
ze wsi. Pierwszą trójkę zamyka Ameryka Północna – kolejno 6,1% podróżujących z miast i 4,7% podróżujących ze wsi. Najrzadziej jeździmy do Australii – poniżej 1%, bez względu na miejsce zamieszkania.
Zainteresowanie Europą przekłada się na wybór poszczególnych krajów, które odwiedzamy. Turystyczny boom ze strony naszych rodaków przeżywają: Chorwacja, Włochy i Hiszpania. Aż 11% wyjeżdżających mieszkańców wsi wybiera Chorwację, przy czym z miast jeździ tam 9% urlopowiczów, którzy kupili ubezpieczenie turystyczne za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl. Włochy przyciągają 12% osób z miast i 11% ze wsi, a Hiszpania 9% z miast, a 8% ze wsi. W pierwszej piętnastce wyjazdowych kierunków z niewielkimi różnicami przeplatają się podobne kierunki europejskie jak Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria, Francja, Węgry, Portugalia czy Wielka Brytania. Z państw azjatyckich popularna jest Tajlandia, a z Ameryk – Stany Zjednoczone.
Po seriach ataków terrorystycznych zainteresowanie dawnymi potęgami turystycznymi – takimi jak Egipt, Turcja czy Tunezja – spadło poniżej 1%.

A to już wiesz?  Jak zostać królem stoku narciarskiego? Poradnik dla początkujących

Długość wyjazdu – tygodniowy standard
Na ile trzeba wyjechać, żeby odetchnąć od codzienności? Dane porównywarki rankomat.pl wskazują, że Polacy wyjeżdżają na dłuższy wypoczynek w ciągu roku średnio na tydzień – czyli od 6 do 8 dni. Zwyczaje mieszkańców miast i wsi są w tym przypadku zbliżone – w ten sposób wyjazd planuje 29% mieszkańców miast i 28% mieszkańców wsi. Spory odsetek stanowią wyjazdy dwutygodniowe – na 11–15 dni wyjeżdża 19% osób z terenów miejskich i 18% osób z terenów wiejskich. W modzie są także wypady weekendowe do 3 dni – jeździ na nie 9% ludności z miast i 11% ze wsi. Wyjazdy bardzo długie, czyli od 31 do 50 dni, preferuje tylko 2% wszystkich podróżujących, a powyżej 51 dni – zaledwie 1%. Któż z nas nie chciałby być w takiej mniejszości!

Cel wyjazdu – zwiedzanie w modzie
Spacery, plażowanie, drinki pod parasolem, okazjonalne wycieczki z przewodnikiem i  odkrywanie nowych miejsc – przeważająca liczba urlopowiczów jako główny cel wyjazdu deklaruje wypoczynek i zwiedzanie (84% mieszkańców miast i 85% mieszkańców wsi). Niewiele różnimy się między sobą, jeśli chodzi o inne cele wyjazdów. W czołówce, za zwiedzaniem, utrzymują się wyjazdy na narty, które wybiera 14% ludności
z miast i 13% ze wsi. Na trzecim miejscu znajduje się uprawianie sportów ekstremalnych – dla łyku adrenaliny wyjeżdża 3% osób z miast i 2% ze wsi. Polisy turystyczne obejmujące ochroną nurkowanie i uprawianie sportów wysokiego ryzyka są wybierane najrzadziej.

– Niewielu z wyjeżdżających na urlop decyduje się na ekstremalne wyprawy na bieguny czy pustynie. Najczęściej wybieranym celem wyjazdu Klientów porównywarki rankomat.pl jest wypoczynek i zwiedzanie. Ten dominujący sposób spędzania urlopu generuje także najmniejsze koszty ubezpieczenia turystycznego – mówi Tomasz Masajło, Dyrektor ds. Marketingu i eCommerce rankomat.pl.

Wieś miastu równa
Jak wynika z analizy porównywarki rankomat.pl, gusta podróżnicze mieszkańców miast i wsi nie różnią się znacznie od siebie. Wszyscy odwiedzamy podobne miejsca, a wśród głównych celów urlopowych wyjazdów dominuje wypoczynek i zwiedzanie. Także średnia długość wyjazdów z miast nie różni się od wyjazdów ze wsi. Przy okazji bliższych lub dalszych podróży zarówno mieszkańcy miast jak i wsi są coraz bardziej świadomi ryzyk związanych z wyjazdami. Nie zapominamy o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, które gwarantuje nam pomoc w razie nieoczekiwanych sytuacji.

A to już wiesz?  Gdański Żuraw w nowym świetle

Artykuł powstał w oparciu o dane ze sprzedaży polis turystycznych w porównywarce rankomat.pl w okresie od 1.06.2016 r. do 31.05.2017 roku.

źródło: Biuro Prasowe Rankomat sp. z o. o. sp. k.

Załączniki: Jak podróżują Polacy - miasto kontra wieś styl życia, zainteresowania, hobby - Gdzie i na jak długo wyjeżdżamy z miast, a gdzie ze wsi? Jakie są najczęściej wybierane cele wyjazdów? Porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl analizuje zagraniczne wyjazdy Polaków. Czy to prawda, że zwyczaje mieszkańców miast i wsi różnią się diametralnie?

Hashtagi: #styl życia #zainteresowania, hobby

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy