Biblioteczka

Frunze w meczecie

Frunze w meczecie
Informacja prasowa z dnia 11.10.2016 r. Cezary Kościelniak, Frunze w meczecie , liczba stron: 168, ISBN 978-83-8065-007-7, cena: 22,00 zł Niewielu ludzi wie, gdzie jest

Informacja prasowa z dnia 11.10.2016 r.

Cezary Kościelniak, Frunze w meczecie , liczba stron: 168, ISBN 978-83-8065-007-7, cena: 22,00 zł

Niewielu ludzi wie, gdzie jest Kirgizja, a jeszcze mniej – czym ona jest. Państwo zupełnie nieznane, w którym czas płynie wolniej. Niezwykle wartościową skarbnicą wiedzy na jej temat jest książka – Frunze w meczecie, Cezarego Kościelniaka, która wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha.
Jedynym państwem Azji Centralnej, które zagnieździło się w świadomości Europejczyków, pozostaje Afganistan. Dawne republiki radzieckie: Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan
i Kirgistan, zlewają się w jakąś bezkształtną całość, ich istnienie umyka świadomości Europejczyków. I tylko dzięki temu, że stały się państwami końca, zachowały one stary, niekoniecznie dobry świat. Pozostały probierzem tego, czym było imperium radzieckie i co po sobie zostawiło – na każdej możliwej płaszczyźnie: politycznej, gospodarczej, religijnej, kulturowej, społecznej.

Kapuściński w nowej odsłonie
Frunze w meczecie jest kulturowym reportażem z Kirgistanu – niegdysiejszej Kirgizji, jednego z najbardziej tajemniczych państw Azji Centralnej. Autor pokazuje jego teraźniejszość, mocno – znacznie mocniej, niżbyśmy się spodziewali – naznaczoną sowiecką przeszłością. Pokazuje świat o historii długiej i krótkiej zarazem. Świat, który miał być monolitem, a jest pełen sprzeczności.

Nowa seria reportażowa
Frunze w meczecie ukazuje się w nowej serii reportażowej, która przedstawia losy ludzi mieszkańców rejonów ekonomicznej biedy, niepewnych swego jutra, a także tych, którzy bezpośrednio są konfrontowani z okrucieństwem prześladowań religijnych. Autorzy zaglądają w sam środek światów odległych, mało nam znanych, by przybliżyć je nam, pomóc zrozumieć, a nawet zburzyć nasze fałszywe przekonania o nich.

O autorze:
Cezary Kościelniak, filozof, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, publicysta, autor i redaktor książek naukowych. Fascynuje go poszukiwanie nieodkrytych miejsc i ludzi w kulturach bliskich i dalekich. „Frunze w meczecie” jest zapisem jego kulturowej podróży po Kirgistanie, gdzie islam przeplata się z postradziecką rzeczywistością.

A to już wiesz?  Życie sportowe w PRL, Krzysztof Szujecki - dzieje polskiego sportu w latach 1944-1989

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy