Praca styl życia

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o urlopach 2014

Data publikacji: 21.07.2014 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o urlopach 2014 Kategoria: styl życia, praca Pracownik może żądać urlopu w wybranym przez

Data publikacji: 21.07.2014

Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o urlopach 2014

Kategoria: styl życia, praca

Pracownik może żądać urlopu w wybranym przez siebie terminie, ale… tylko w odniesieniu do 4 dni w roku. Pracodawca nie ma natomiast obowiązku udzielenia mu urlopu w pozostałych wskazanych okresach – mówi w rozmowie z Bankier.TV rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy Jolanta Zedlewska. Redakcja Bankier.pl przypomina o prawach i obowiązkach pracowników związanych z urlopami wypoczynkowymi w sezonie 2014.

 
Zagwarantowany kodeksem pracy doroczny, nieprzerwany i płatny urlop nie będzie przysługiwał każdemu pracownikowi. Kiedy zatem należy się urlop? Jak samodzielnie obliczyć wymiar przysługującego wypoczynku? Jak długi będzie pierwszy urlop pracownika – to przykładowe pytania, na które odpowiadamy.

– Na łączny wymiar urlopu przysługującego pracownikowi ma wpływ wiele czynników. Można sobie przecież wyobrazić sytuację, w której pracownik wykorzystuje swój urlop w czerwcu, następnie w sierpniu umiera jego teściowa, we wrześniu rodzi mu się dziecko, a w listopadzie żeni się jego brat. W takich sytuacjach, pracownikowi będą przysługiwały nawet 32 dni urlopu. W polskich przepisach dotyczących urlopów wypoczynkowych przewidziano jednak oprócz tego wiele innych sytuacji, w których pracownik może nawet utracić prawo do skorzystania z odpoczynku – przypomina Justyna Niedbał, ekspert z portalu Bankier.pl.
 
Pacodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu – nawet wtedy, gdy ten przebywa za granicą. Jest to uzasadnione m.in. gdy inny pracownik o podobnych kwalifikacjach, zastępujący kolegę przebywającego na urlopie, nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi, co zakłóci normalne funkcjonowanie zakładu pracy. Jeśli polecenie pracodawcy dotarło do pracownika przebywającego na urlopie, to powinien on stawić się do pracy. Niewykonanie tego polecenia mogłoby skutkować wyciągnięciem przez pracodawcę konsekwencji dyscyplinarnych.

Więcej na ten temat w Bankier.pl.

źródło: Biuro Prasowe Bankier.pl

A to już wiesz?  Ciało owocami przykryte

Załączniki: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o urlopach 2014 styl życia, praca -

Hashtagi: #styl życia #praca

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy