styl życia turystyka Wypoczynek

Sam organizujesz wyjazd wakacyjny – możesz zaoszczędzić

Nienajlepsza pogoda w Polsce powoduje, że wiele osób zmienia wakacyjne plany i decyduje się na wyjazd za granicę. Jednak fakt, że w ostatnim czasie upadły aż trzy biura podróży  mobilizuje do tego, aby samodzielnie zorganizować swoje

Data publikacji: 19.07.2012

Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Sam organizujesz wyjazd wakacyjny – możesz zaoszczędzić

Kategoria: styl życia, turystyka, wypoczynek

Nienajlepsza pogoda w Polsce powoduje, że wiele osób zmienia wakacyjne plany i decyduje się na wyjazd za granicę. Jednak fakt, że w ostatnim czasie upadły aż trzy biura podróży  mobilizuje do tego, aby samodzielnie zorganizować swoje wakacje.

Nienajlepsza pogoda w Polsce powoduje, że wiele osób zmienia wakacyjne plany i decyduje się na wyjazd za granicę. Jednak fakt, że w ostatnim czasie upadły aż trzy biura podróży  mobilizuje do tego, aby samodzielnie zorganizować swoje wakacje. Expander podpowiada jak można obniżyć koszt takiego wyjazdu nawet o kilkaset złotych.

Gdy po raz pierwszy organizujemy wyjazd samodzielnie zdajemy sobie sprawę, że waluta będzie nam potrzeba nie tylko na drobne wydatki. W takim przypadku większość płatności (np. za hotel, wyżywienie) będziemy ponosić właśnie w walucie. Aby wyjazd był tani musimy więc znaleźć sposób na zakup waluty po atrakcyjnym kursie.

Teoretycznie problem ten rozwiązuje znalezienie kantoru, który posiada atrakcyjne kursy. W praktyce okazuje się jednak, że część wydatków (np. rezerwacja pokoju w hotelu, wynajem samochodu) trzeba opłacić kartą płatniczą. W takim przypadku przeliczenia walutowego dokonuje jednak bank. Kursy stosowane przez banki zwykle nie należą jednak do najniższych i mogą istotnie podnieść koszt wyjazdu.

Konto walutowe

Istnieje jednak sposób na opłacenie opisanych wydatków z pominięciem bankowych kursów. Wystarczy otworzyć sobie rachunek w walucie obcej i wyrobić do niego kartę. Wtedy walutę możemy kupić tam, gdzie jest tania. Później wpłacamy ją na konto walutowe i płacimy kartą do tego rachunku. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 200 zł przy wydatkach rzędu 1 200 euro.

Karta ze wzrostem części wydatków

A to już wiesz?  Zasłużony dla Polskiego Budownictwa: Eugeniusz Zieliński

Innym sposobem na obniżenie kosztów wakacyjnego wyjazdu może być korzystanie z karty banku, który zwraca klientom część płatności nią dokonanych. W ten sposób możemy odzyskać od 0,5% do nawet 5% wydanych pieniędzy. Ta najwyższa wartość (5%), wypłacana przez Alior Sync, dotyczy jednak jedynie płatności dokonanych w Internecie. Warto więc wykorzystać kartę tego banku do opłacenia biletów lotniczych czy rezerwacji hotelu. W innych bankach zwrot jest niższy, ale dotyczy także zwykłych płatności. Korzystając z tego typu ofert należy jednak zwracać uwagę na ograniczenia maksymalnej kwoty zwrotu. W części banków wynoszą one jedynie 50 zł miesięcznie.

Karta preferowana przez linie lotnicze

Tańsze loty może nam zapewnić również korzystanie z karty preferowanej przez linie lotnicze. Dla przykładu jeśli zamierzamy korzystać linii Ryanair to warto zaopatrzyć się w kartę przedpłaconą (pre-paid) MasterCard. Taka karta zwalnia bowiem z opłaty administracyjnej wynoszącej 6 euro od osoby za lot. W przypadku 4-osobowej rodziny można więc w ten sposób zaoszczędzić 48 euro, czyli ok. 200 zł.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych przewoźników. Dokonując płatności za lot liniami Wizz Air warto skorzystać z karty kredytowej Citibank Wizz Air. Dzięki niej 4-osobowa rodzina może zaoszczędzić nawet 288 zł. Zniżki na bilety LOTu mogą otrzymać natomiast posiadacze karty kredytowej Citibank-LOT. W przypadku tego rodzaju kart typu Silver i Gold rabat wynosi 3%, a dla kart Platinum – 5%.

Łącząc zniżki na loty ze zwrotami otrzymanymi za inne wydatki lub korzyściami z atrakcyjnego kursu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Warto więc poświęcić nieco czasu na odpowiednie zaplanowanie tego w jaki sposób płacić, aby maksymalnie obniżyć cenę.

źródło: Biuro Prasowe Expander

Załączniki: Sam organizujesz wyjazd wakacyjny – możesz zaoszczędzić styl życia, turystyka, wypoczynek - Nienajlepsza pogoda w Polsce powoduje, że wiele osób zmienia wakacyjne plany i decyduje się na wyjazd za granicę. Jednak fakt, że w ostatnim czasie upadły aż trzy biura podróży  mobilizuje do tego, aby samodzielnie zorganizować swoje wakacje.

Hashtagi: #styl życia #turystyka, wypoczynek

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy