Podroże

Przedświąteczna wycieczka do Zagrzebia

Przedświąteczna wycieczka do Zagrzebia
Przedświąteczna wycieczka do Zagrzebia Stolica Chorwacji w grudniu jest idealnym miejscem na krótki wypoczynek. Oto kilka rekomendacji na udany, przedświąteczny weekend. 17 listopada 2015 –

Przedświąteczna wycieczka do Zagrzebia

Stolica Chorwacji w grudniu jest idealnym miejscem na krótki wypoczynek.
Oto kilka rekomendacji na udany, przedświąteczny weekend.

17 listopada 2015 – Dzięki niepowtarzalnej, przedświątecznej atmosferze, Zagrzeb jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek w czasie adwentu. Liczne jarmarki, z których słynie miasto, uczyniły ze stolicy Chorwacji jedną z najpopularniejszych, przedświątecznych destynacji w całej Europie. Niezliczone odcienie złota i lampki, którymi ozdobione jest miasto tworzą wyjątkową, bajkową atmosferę. Spacer tętniącymi życiem uliczkami, wśród których unosi się aromat świątecznych potraw i słychać muzykę graną na żywo przez ulicznych grajków, sprawia, że każdy może poczuć tu ducha świąt. Poniżej prezentujemy wybrane atrakcje, które czekają na odwiedzających Zagrzeb.

1. Przechadzka po jarmarkach bożonarodzeniowych Zagrzebia. Najpopularniejszą przedświąteczną atrakcją Zagrzebia jest jarmark bożonarodzeniowy, którego w sezonie świątecznym nie wypada przegapić. Przed świętami na placach i ulicach miasta wyrastają budki z gwiazdkowymi przysmakami
i liczne stoiska z upominkami, których centrum znajduje się na głównym placu miasta – bana Josipa Jelačicia. Spacerując między stoiskami i rozgrzewając się kubkiem grzanego wina lub gorącej czekolady, można podziwiać ofertę lokalnych rzemieślników, sprzedawców żywności i pobliskich sklepików, które oferują upominki, chorwacki folklor, sztukę popularną czy lokalne smakołyki. Kto nie ma jeszcze pomysłu na gwiazdkowe prezenty dla swoich bliskich, na pewno znajdzie tam piękne i oryginalne podarunki. Warto również pamiętać o odwiedzeniu słynnej ulicy Bogovićeva, pięknie rozświetlonej dekoracjami tworzącymi cudowną, świąteczną aurę.

2. Atrakcje muzyczne. Zagrzeb oferuje wiele koncertów i atrakcji muzycznych organizowanych przez liczne stowarzyszenia kulturalne, chóry dziecięce i lokalne zespoły. Te niezwykłe występy pozwalają zarówno mieszkańcom, jak i turystom jeszcze bardziej wczuć się w świąteczny nastrój. Bożonarodzeniowych kolęd, walców i innych utworów można posłuchać w różnych punktach
w centrum miasta, w tym także w Teatrze Narodowym. Wrażenie robią nie tylko odbywające się tam występy, lecz również sam budynek. To neobarokowe arcydzieło architektury wzniesione pod koniec XIX w. należy bez wątpienia do miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Zagrzebiu. Dodatkowo w każdą niedzielę adwentu o godzinie 19.00 można tam posłuchać koncertów muzyki klasycznej.

A to już wiesz?  5 spośród najlepszych plaż topless na świecie

3. Tradycyjne potrawy chorwackie. Chorwacja słynie z pożywnych dań, które w chłodnych dniach grudnia smakują jeszcze lepiej. Pecenka (prosię pieczone na rożnie), sarma (gołąbki), kobasice (kiełbaski), grzane wino i inne kuszące przysmaki rozgrzeją, poprawią humor i zaróżowią policzki każdego turysty. Plac bana Josipa Jelačicia, Plac Petra Preradovicia (zwany też „placem kwiatowym”) czy rynek Dolac — w każdym zakątku jarmarku bożonarodzeniowego można znaleźć szeroką gamę lokalnych i tradycyjnych potraw. Na kilka dni przed świętami na rynku Dolac obywa się jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie — „Kapulica & Lampioni” (Kapulica i lampiony). Co roku w niebo nad Zagrzebiem wypuszczanych jest kilka tysięcy lampionów. Każdy, kto w tym czasie znajdzie się na rynku, może wypuścić w powietrze własny chiński lampion i pomyśleć życzenie, które być może się spełni. Dolac jest również nazywany „żołądkiem” miasta. To miejsce w którym przez cały rok można kupić domowe jedzenie oraz świeże owoce i warzywa.

4. Zrinjevac. Zapachy smażonych jabłek, pieczonych strucli i makaronu z kapustą przyciągną każdego do parku Zrinjevac, który stanowi część wymyślonej w 1882 r. tzw. „zielonej podkowy Lenuciego”. Projekt obejmuje liczne parki i place tworzące razem kształt podkowy. Miejsca te mają wyjątkowy urok, gdy zimą są pokryte śniegiem. Warto więc przejść się po parku Zrinjevac i podziwiać znajdujące się tam fontanny i estrady. W sezonie adwentowym Zrinjevac jest główną częścią świątecznie udekorowanego jarmarku. Można tam się rozgrzać przy licznych stoiskach ustawionych wzdłuż parkowej alei, a w starym pawilonie muzycznym posłuchać koncertów muzyki świątecznej.

5. Plac króla Tomisława. Kontynuując przechadzkę po podkowie Lenuciego, można odwiedzić Plac króla Tomisława. Czeka tu prawdziwa świąteczna magia — lodowisko, świetne jedzenie i napoje,
a także atrakcje muzyczne. Wystarczy wypożyczyć łyżwy, aby móc spędzić tam romantyczny, zimowy dzień lub wieczór, sunąc po lodzie na tle malowniczej scenerii. Ciekawostką jest, że pierwsze miejskie lodowisko w Zagrzebiu otwarto w 1874 r. Oświetlało je ponad 300 lamp naftowych, a każdy łyżwiarz musiał podczas jazdy trzymać lampion ze świecą.

A to już wiesz?  Podróż z dzieckiem – jak uniknąć niespodziewanych wypadków?

6. Fuliranje. Ta nowatorska impreza kulturalno-gastronomiczna to prawdziwa atrakcja turystyczna w okresie adwentu. Oprócz tradycyjnych potraw i napojów świątecznych można tu w przytulnej atmosferze i w otoczeniu przyjemnej muzyki skosztować serc z piernika i innych świątecznych wypieków. Wszystkie potrawy podawane w ramach tego kulturalnego projektu są pozbawione jakichkolwiek sztucznych dodatków i wzmacniaczy smaku. Warto skosztować też wyjątkowej, pysznej wieprzowiny z odrobiną szałwii i tymianku lub pikantnych potraw z kiełbasy. Impreza odbywa się bezpośrednio przy kolejce linowej, którą można dotrzeć do dzielnicy Gradec, „górnego miasta” Zagrzebia. Można samemu wejść na górę po schodach obok kolejki, lecz warto wydać 80 centów i przejechać się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. W dzielnicy Gradec nie wolno też przegapić ulicy Tkalciceva, najżywszej ulicy Zagrzebia. Przy starej bramie miasta i sanktuarium wrażenie na zwiedzających robi subtelne światło świec. Do odwiedzin zachęca również kościół św. Marka — kościół parafialny starego Zagrzebia. Wieczorem, warto natomiast zagłębić się
w nocne życie miasta, które toczy się w znakomitych restauracjach, eleganckich klubach
i nastrojowych kafejkach. Warto tam spróbować specjalności z regionu, takich jak zupa dyniowa, faszerowana cielęcina, kaszanka czy grillowana kiełbasa z kiszoną kapustą.

7. Żywa szopka przed katedrą. Rzut kamieniem od rynku Dolac znajduje się katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ta wspaniała, wzniesiona w XIII w. w stylu romańsko-gotyckim katedra jest największą budowlą sakralną w Chorwacji. Żywa szopka przed tym pięknym budynkiem pozwala
w pełni poczuć bożonarodzeniowy nastrój. Projekt zapoczątkowali młodzi ludzie wywodzący się
z niższych klas społeczeństwa. Szopka na nowo przedstawia narodziny Jezusa w tradycyjny sposób. Urok małej stajenki, Święta Rodzina i realistyczne kostiumy — scenografia skłania do refleksji.

8. Przejażdżka świątecznym tramwajem. Ukoronowaniem adwentowej wycieczki do stolicy Chorwacji, może być przejażdżka tramwajem z 1924 roku w towarzystwie św. Mikołaja, Pani Mikołajowej i ich pomocników – wróżek, elfów i skrzatów. Cała przygoda trwa pół godziny, a kolejka kursuje od 12 grudnia do 6 stycznia z przystanku tramwajowego przy placu Ban Jelačić.

A to już wiesz?  Turystyka na talerzu. Kulinarna podróż kubków smakowych

_1 Zrinjevac by Mirsad Mehuli-__Zagreb Tourist Board

_2 Concerts from the balcony by Mirsad Mehulic_Zagreb Tourist Board

_3 Lampioni by Mirsad Mehuli-__Zagreb Tourist Board

_4 Zrinjevac by Igor Mehuli-__Zagreb Tourist Board

_5 Ice Park by Julien Duval_Zagreb Tourist Board

_6 Fuliranje by Julien Duval_Zagreb Tourist Board

_7 Live Nativity Scene by Mirsad Mehuli-__Zagreb Tourist Board

_8 Advent at ban Jelacic Square by Julien Duval_Zagreb Tourist Board

# # #

Informacje o Chorwacji
Chorwacja, położona nad Morzem Adriatyckim, a zarazem blisko Europy Środkowej, jest krajem o bogatym dziedzictwie kulturowym. Obecnie jej spuścizna historyczna doskonale łączy się z młodzieńczym duchem i energią, co stanowi magnes dla osób szukających różnorodności. Zapierająca dech w piersiach przyroda, niekończąca się linia brzegowa, zróżnicowana kuchnia, a także duże możliwości turystyki przygodowej i sportowej oraz centra odnowy sprawiają, że warto tu przyjeżdżać przez cały rok. W Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy będzie to zwiedzanie Dubrownika, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, odwiedzanie wysp archipelagu Split, zbieranie trufli w Istrii, loty na paralotni w regionie Jezior Plitwickich, zwiedzanie ulic i zakamarków Zagrzebia, podglądanie ptaków w Parku Narodowym Kopacki Rit, całonocne imprezowanie na plaży Zrce w miejscowości Novalja czy spędzanie czasu z rodziną na plaży Zlatni Rat.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem http://croatia.hr

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy